Budownictwo

Zastosowanie taśmy ostrzegawczej

Posted: 22 lutego, 2021 o 9:35 am   /   by   /   comments (0)

Taśma ostrzegawcza jest wykorzystywana tam, gdzie jakiś obszar musi zostać wydzielony od reszty terenu w celu jego zabezpieczenia. Poza tym ostrzegają o różnych niebezpieczeństwach lub przeprowadzanych pracach. Taśmy BHP można stosować na ścianach, podłodze, urządzeniach lub wystających elementach konstrukcyjnych. Za ich pomocą wyznacza się ciągi komunikacyjne w magazynach, halach produkcyjnych lub warsztatach.

 

Rodzaje taśm ostrzegawczych

 

Żółto-czarna lub biało-czerwona taśma to dwa najpopularniejsze rodzaje. Czarno żółtą taśmę przykleja się na schodach lub niskich progach. Bało-czerwona taśma jest najczęściej wykorzystywana do oddzielania danego obszaru od reszty, np. roboty drogowe, wykopaliska archeologiczne, roboty ziemne itp.

 

Taśmy antypoślizgowe najczęściej znajdują zastosowanie w budynkach, jak i poza nimi. Charakteryzuje się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Najlepiej sprawdzą się na śliskich powierzchniach typu beton, marmur, tworzywa sztuczne.

Zobacz: Taśma ostrzegawcza PTS Rabka

Taśmy odblaskowe (inaczej fluorescencyjne) są bardzo dobrze widoczne w ciemności. Dlatego znakuje się nimi drogi ewakuacyjne lub pożarowe i w miejscach, gdzie stosuje się czasowe oświetlenie.

 

Kolory taśm i ich znaczenie:

– niebieski – wytyczanie sieci wodociągowej;

– brązowa – wytycznie sieci kanalizacyjnej;

– czerwony – odgradzanie sieci energetycznej;

– żółty – oznaczanie sieci gazowej, zazwyczaj zabezpieczona wkładką ze stali kwasoodpornej;

– czarno – żółty – oznaczanie przeszkód;

– biało – czerwony – odgradzanie terenów placów budowy, robót ziemnych, drogowych lub miejsc zbrodni przez policję.

 

Zalety taśm ostrzegawczych

 

Taśmy ostrzegawcze są bardzo łatwe w użytku – nie potrzebujemy żadnych dodatkowych narzędzi ani umiejętności do ich zamontowania. Są uniwersalne i za ich pomocą bardzo szybko oznakujemy dany element lub przestrzeń. Wiele służb specjalnych (policja, straż pożarna, straż miejska) do zabezpieczania miejsc zdarzeń, dzięki temu mogą w spokoju wykonywać odpowiednie czynności służbowe.

 

Zastosowanie taśmy ostrzegawczej
Oceń ten post