Zdrowie

Utrata wagi- czy warto sięgać po głodówki?

Utrata wagi- czy warto sięgać po głodówki
Posted: 1 stycznia, 2019 o 12:23 pm   /   by   /   comments (0)

To, co jest pewne w przypadku diety, to  fakt, że obniżenie kaloryczności posiłków może wpłynąć na utratę wagi. Z całą pewnością jednak przekraczanie bilansu kalorycznego może się też przyczynić do przybierania na wadze. Ograniczenie kalorii jest słusznym rozwiązaniem, ale wiele osób nie zauważa żadnych efektów będąc na takiej diecie. Dlaczego?

Kaloria kalorii nie równa

W nauce tak na prawdę pod nazwą kalorii, kryje się całkiem coś innego, niż zwykle sądzimy. Z łaciny oznacza to ciepło i da się ją zrozumieć jako pojęcie energii, która była ilością ciepła niezbędnego do podgrzania a 1 cal odpowiadał 4,1855 J (Dżul). Tak naprawdę kalorie w dietetyce to kilokalorie, a 1 kilokaloria to inaczej 1000 kalorii. Kilokalorie, czyli znane nam kalorie określają ilość energii dostarczanej do organizmu po zjedzeniu konkretnego posiłku. Nierówność kalorii może polegać na tym, że posiłki o takim samym bilansie kalorycznym, mogą mieć różne witaminy i minerały odmienny sposób będą wpływać na ciało człowieka. Spożywając 1500 kalorii dziennie ale samych warzyw, zdrowych białek, tłuszczy czy pieczywa, samopoczucie i metabolizm jedzenia będą całkiem odmienne niż w przypadku spożycia takiej samej liczby kalorii w przetworzonej, bogatej w konserwanty i cukry żywności.

Głodówka

Znaczne ograniczenie kalorii może często stworzyć efekt całkiem odwrotny od tego, który chcieliśmy osiągnąć. Nie dostarczanie wartości odżywczych sprawia, że przegłodzony organizm magazynuje energię na później, przez co metabolizm bardzo zwalnia, a co za tym idzie, spowalnia odchudzanie. Dodatkowo restrykcyjna dieta może doprowadzić organizm do ruiny, wpłynąć na osłabienie, brak energii oraz rozdrażnienie. Ilość przyswajanych kalorii nie jest tak ważna jak wartościowe, pełne witamin produkty. Smaczna sałatka z warzyw, owoców i delikatnym dressingiem będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż  nieduży burger o tej samej kaloryczności z popularnej sieci fast food. Przemyślane posiłki przełożą się na zadowolenie, wpłyną na pracę organizmu oraz mózgu.

Utrata wagi- czy warto sięgać po głodówki?
Oceń ten post