Nowe technologie

Sezonowa wymiana opon, czy opony wielosezonowe?

Posted: 19 lutego, 2020 o 5:00 pm   /   by   /   comments (0)

Na temat konieczności sezonowej wymiany opon z letnich na zimowe krąży wśród kierowców wiele mitów, niektóre całkiem absurdalne, i mimo udowodnionych faktów naukowych dotyczących wpływu odpowiednio dobranego ogumienia na komfort i bezpieczeństwo jazdy, dalej zdarzają się osoby twierdzące, że jest to absolutnie niepotrzebne. Czasem można się spotkać nawet z twierdzeniem, że opony zimowe to czysty chwyt marketingowy, wymyślony przez korporacje, który ma służyć jedynie zapełnianiu kont bankowych firm produkujących takie akcesoria.

 

Można się również spotkać z opiniami, że zamiast wymiany ogumienia wystarczy tylko nieco zmniejszyć ciśnienie powietrza w kołach, co da taki sam efekt jak zastosowanie zimowych gum.

Nie jest to do końca mit, bowiem w sytuacji jeśli zima zaskoczy nas w sytuacji kiedy mamy jeszcze opony letnie to lepiej jest oczywiście zmniejszyć ciśnienie niż jechać na letnim kołach bez żadnej interwencji. Zwiększy to nieco przyczepność, ale i tak będzie to niewielka poprawa niż gdybyśmy zastosowali ogumienie przystosowane do warunków atmosferycznych.

 

Przewaga opon zimowych podczas niskich temperatur nie polega bowiem tylko na innym składzie mieszanki sprawiającym, że koło jest bardziej miękkie kiedy słupek rtęci spada poniżej zera, ale również na innej konstrukcji bieżnika.

Jego rzeźba jest opracowana w taki sposób, że dużo lepiej radzi sobie z odprowadzaniem wody, śniegu i błota pośniegowego, dzięki czemu jesteśmy w stanie w dużo lepszym stopniu panować nad pojazdem.

Efekty jakie umożliwia ta technologia można zaobserwować zwłaszcza podczas pierwszego ataku zimy, kiedy jakiś kierowca nie zdążył jeszcze wymienić kół. Często widać jak niektóre pojazdy na letnich oponach wpadają w poślizg na śliskiej nawierzchni, zwłaszcza podczas ostrzejszych zakrętów. Zauważcie, że samochody wyposażone w zimowe ogumienie takich problemów nie mają.

 

Pewnym kompromisem, skutecznym zwłaszcza w naszym, umiarkowanym klimacie, mogą być opony wielosezonowe, które jednak nie są aż tak skuteczne jak dedykowane do konkretnych warunków pogodowych.

Sezonowa wymiana opon, czy opony wielosezonowe?
5 (100%) 1 vote