Nieruchomości

Podatek od zakupu nieruchomości

Podatek od zakupu nieruchomości
Posted: 16 czerwca, 2018 o 12:42 pm   /   by   /   comments (0)

Nieruchomości-domy, mieszkania, przestrzenie biurowe czy użytkowe, to lokale, które, podczas zakupu są opodatkowane. Warto wiedzieć, w jakim przypadku to kupujący jest zobowiązany do zapłacenia podatku, a kiedy podatek zawarty jest w cenie zakupu lokalu. Jest to bardzo ważne, gdyż oprócz ceny samego mieszkania może się okazać, że podatek to kilka a nawet kilkanaście tysięcy, co może wpłynąć na podjęcie decyzji zakupowej. Istnieją również dodatkowe koszty związane z nabyciem nieruchomości. O czym należy pamiętać?

Wysokość podatku zależy od rodzaju i metrażu mieszkania

Mieszkania nowe oraz mieszkania z drugiej ręki są opodatkowane na innych zasadach. Również w obu przypadkach ktoś inny jest płatnikiem podatku. Jeżeli jest to mieszkanie nowe od dewelopera, wtedy to właśnie on musi odprowadzić podatek o stosownej wysokości. Podatek jest już uwzględniony w cenie za metr kwadratowy, dlatego podczas zakupu kupujący nie ma obowiązku odprowadzać podatku. Podatek który odprowadza deweloper może wynosić 8% lub 23%. To, która wysokość ma być uwzględniona zależy od wielkości mieszkania-jeżeli ma do 150 metrów, wtedy podatek wynosi 8%, jeżeli powyżej tej powierzchni, wtedy podatek równa się 23%. Oczywiście podczas zakupu mieszkania istnieje sytuacja, w której to właśnie kupujący płaci podatek. Taka konieczność zachodzi wtedy, gdy mieszkanie jest z rynku wtórnego. Wtedy podatek wynosi 2% wartości mieszkania i to kupujący musi go odprowadzić do Urzędu Skarbowego.

Zakup nieruchomości to również dodatkowe opłaty jak na przykład taksa notarialna. Jest to opłata za sporządzenie aktu notarialnego, który prawnie umacnia nabycie lokalu na własność. Również i wspomniana taksa podlega obowiązkowemu opodatkowaniu 23%, które musi opłacić kupujący. Maksymalna wysokość taksy jest regulowana przez specjalne rozporządzenie przygotowane przez Ministra Sprawiedliwości. Każdy zakup to obowiązek uiszczenia podatków. Produkty i usługi oraz nieruchomości, w zależności od rodzaju, mają różną wysokość-8% lub 23%. Jest to niestety konieczne i warto te opłaty uwzględnić podczas planowania nabycia lokalu.

Podatek od zakupu nieruchomości
5 (100%) 1 vote