Nieruchomości

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości
Posted: 23 marca, 2018 o 2:40 pm   /   by   /   comments (0)

W Polsce wchodząc w posiadanie jakiegokolwiek przedmiotu, nieodłącznym elementem są podatki. Jest to jednorazowa oplata uiszczana w różnoraki sposób. W zależności od produktu czy usługi wysokość podatku różni się, co jest istotne w przypadku nabywania nieruchomości. Znaczenie odgrywa tutaj to, czy mieszkanie jest kupowane z rynku wtórnego czy pierwotnego. Od tego zależy, kto jest płatnikiem podatku, czy kupujący czy też podatek został wliczony w cenę nieruchomości i jest opłacany przez sprzedającego. W jakich przypadkach kupujący płaci podatek i jakie są różnice między zakupem mieszkania z rynku wtórnego a pierwotnego?

Rynek pierwotny a rynek wtórny

Nieruchomość z rynku pierwotnego to zwykle mieszkanie w stanie deweloperskim lub, na specjalne życzenie klienta, wykończone w sposób, który umożliwia wprowadzenie się do nowego lokum. W przypadku nowej nieruchomości, deweloper jest płatnikiem VAT i to on odprowadza podatek od zakupu nieruchomości. Klient kupując mieszkanie, płaci za konkretną cenę za metr kwadratowy w której zawarty jest podatek. Oczywiście, kwota podatku różni się w zależności od metrażu mieszkania. W mieszkaniach do 150m2 podatek wynosi 8%, natomiast w przypadku mieszkań o powierzchni większej niż 150m2, podatek wynosi 23%. Inaczej sprawa się ma w przypadku nieruchomości rynku wtórnego, czyli mieszkań używanych, z drugiej ręki. Wtedy opłacenie podatku leży po stronie kupującego. Musi on odprowadzić do Urzędu Skarbowego kwotę równą 2% wartości nabywanego mieszkania. Istnieje również taka zależność, że to płatnik VAT, może sprzedawać nieruchomość z rynku wtórnego, w takim przypadku również koszt podatku reguluje kupujący i jest to również 2% kwoty zakupu mieszkania.

Podczas zakupu mieszkania z rynku pierwotnego konieczne jest spisanie aktu notarialnego. W związku z tym kupujący jest zobowiązany również do tego, aby opłacić taksę notarialną oraz 23% podatku. Zakup mieszkania często wiąże sie nie tylko z kosztami zakupu, ale również z opłatami dodatkowymi, których nie da się pominąć i są nieodłącznym elementem całego procesu zakupowego.

Podatek od nieruchomości
5 (100%) 1 vote