Dom

Płyta indukcyjna- działanie

Płyta indukcyjna- działanie
Posted: 14 lipca, 2018 o 9:13 am   /   by   /   comments (0)

Jest to interesujące urządzenie kuchenne, służące do gotowania. Płyta kuchenna oparta o technologię indukcji sprawia, że płyta nie nagrzewa się, natomiast podgrzewa naczynie na podstawie pola magnetycznego umieszczonego w jego dnie. Powierzchnia płyty skrywa w sobie cewki, które wytwarzają pole magnetyczne. Energia elektryczna zamieniana na cieplną zachodzi poprzez indukowanie prądów wirowych. W taki oto sposób podgrzewanie naczynia skutkuje ogrzewaniem potraw w nim umieszczonych. Jakie są zalety kuchenki indukcyjnej?

Zalety płyty indukcyjnej

Podstawową zaletą jest z cała pewnością szybkość z jaką kuchenka ogrzewa naczynie, a co za tym idzie, potrawy, które przygotowujemy. Tradycyjna kuchenka gazowa czy elektryczna kuchenka ceramiczna potrzebują nieco więcej czasu  podczas gotowania. Ponadto kuchenka indukcyjna jest również energooszczędna, a przy odpowiednim zaznajomieniu się z jej funkcjonalnością, można w bardziej skrupulatny sposób sterować ciepłem wykorzystywanym podczas gotowania. Ponadto, tego typu kuchenka jest bezpieczniejsza, a ryzyko przypalenia jedzenia czy oparzeń, jest mniejsze. 

Wady

Podstawowym wymogiem jaki należy spełnić podczas korzystania z tego sprzętu kuchennego jest posiadanie specjalnie przystosowanych naczyń, które będą się integrować z tym urządzeniem. Nieodpowiednio przystosowane naczynia uniemożliwią gotowanie. Co ważne, w przypadku zmiany kuchenki na indukcyjną, praktycznie wszystkie naczynia będą niekompatybilne, dlatego koniecznością będzie zakup całego zestawu naczyń, które są nieco droższe od swoich odpowiedników działających na standardowych kuchenkach elektrycznych czy gazowych. Podczas takiego zakupu należy bacznie obserwować znajdujące się na nich oznaczenia. Właściwe naczynia będą oznaczone specjalnym piktogramem informującym o ich przeznaczeniu. Do pracy z kuchenką indukcyjną nadają sie naczynia wykonane z żeliwa lub stali. Istotna jest również ich średnica, która musi być większa niż sugerowana przez producenta.

Sprawdź także: wodociągi – PTS Rabka

Płyta indukcyjna- działanie
Oceń ten post