Zdrowie

Obawy pacjentów dotyczące tomografii komputerowej

Posted: 12 grudnia, 2019 o 7:34 am   /   by   /   comments (0)

Czytając fora internetowe można odnieść wrażenie, że wiele osób ma obawy przed badaniem tomografem komputerowym. Czego te obawy dotyczą? Czy są zasadne? Pacjenci pytają, czy zamiast tomografii komputerowej mogą wykonać inne, bardziej nowoczesne i mniej inwazyjne badania.

Badanie i diagnoza

Często pacjenci są przerażeni, kiedy dowiadują się, jaką dawkę promieniowania będą zmuszeni przyjąć w związku z badaniem tomografem. Rzeczywiście, dawka jest kilkaset razy wyższa niż przy tradycyjnym zdjęciu rentgenowskim, którego i tak wiele pacjentów się obawia. Trzeba jednak pamiętać, że skierowanie na tomografię nie jest wpisywane bez powodu. Zawsze istnieją przyczyny, dla których lekarz zleca badanie jakim jest tomografia komputerowa. I to lekarz decyduje czy korzyści z wykonania badania będą ważniejsze niż ewentualne zagrożenia. Przy wielu schorzeniach, na przykład w pulmonologii, tomografia uznawana jest za badanie najważniejsze i najbardziej dokładne, dzięki któremu można najlepiej ocenić co dzieje się w organizmie człowieka. Mając dokładny obraz z tomografii lekarz może spokojnie przystąpić do diagnozy i stworzyć najlepszy dla pacjenta plan leczenia.

Pacjent i personel

Pacjenci mogą czuć się niepewnie podczas badania, szczególnie kiedy mają to badanie wykonywane po raz pierwszy. Wielu pacjentów obawia się reakcji alergicznej na podawany środek kontrastujący. Jednak nie ma się czego obawiać – alergie oczywiście występują, jednak są to sytuacje rzadkie. Wielu pacjentów miało wykonywaną tomografię i w zdecydowanej większości przypadków badanie przyniosło odpowiedź na nurtujące pytania, a sam pacjent nie odczuł żadnego dyskomfortu w związku z badaniem. Dzieci to szczególni pacjenci i często badanie musi być u nich przeprowadzone po podaniu środków uspokajających albo wręcz wykonane w znieczuleniu ogólnym. Choć dzisiaj medycyna uznaje badanie tomografem za całkowicie bezpieczne, uważa się, że nie powinno być zbyt często wykonywane, jeśli nie ma ku temu wyraźnych przesłanek. Najważniejsza w przebiegu badania jest współpraca pacjenta z personelem medycznym i reagowanie na wszystko co dla pacjenta nowe i budzące wątpliwości.

Obawy pacjentów dotyczące tomografii komputerowej
Oceń ten post