Zdrowie

Naturalne źródła kofeiny i suplementy dla sportowców

Naturalne źródła kofeiny i suplementy dla sportowców
Posted: 23 września, 2019 o 5:28 am   /   by   /   comments (0)

Kawa nie jest smaczna, chociaż znajdą się jej smakosze, ale daje zastrzyk energii. Po to właśnie większość osób sięga po nią w pierwszej kolejności po przebudzeniu. Niektórzy nie wyobrażają sobie wręcz życia bez kofeiny i trudno byłoby im się skupić na pracy. Działa ona pobudzająco, poprawiając nie tylko wydolność umysłową, ale i fizyczną. Stąd też jest tak bardzo popularna w przeróżnych preparatach dla sportowców. Suplementacja kofeiny podnosi wydolność organizmu.

Po co komu suplementacja kofeiny?

Kofeinę znajdziemy oczywiście w kawie i to niezależnie od jej rodzaju. Największą ilość tej substancji odnotować można w czarnej kawie palonej i tej z ekspresu. Nawet w kawie bezkofeinowej, w przypadku której teoretycznie nie powinno być kofeiny, mogą znaleźć się spore ilości tej substancji. Co ciekawe, nawet sześciokrotnie więcej niż w klasycznej małej czarnej. W herbacie także jest sporo kofeiny, nawet w zielonej. Jeśli chodzi o nietypowe źródła kofeiny, to zaliczyć można do nich gumy do żucia. Producenci mają w swoich ofertach gumy ze sporą dawką kofeiny, które są w stanie zastąpić nawet całą filiżankę czarnej kawy. Taka guma działa bardzo pobudzająco. W napojach gazowanych także znajdziemy niemałe ilości kofeiny. Nie każdy zdaje sobie sprawę z obecności tej substancji w czekoladzie. Zasada jest taka, że im więcej jest masy kakaowej w skaldzie, tym większe wartości kofeiny zawiera czekolada. W sprzedaży dostępne są nawet takie, które w stu procentach składają się z masy kakaowej.

Jeśli chodzi o suplementy z kofeiną, to można znaleźć je w tabletkach na odchudzanie, odżywkach przedtreningowych i żelach energetycznych. Tabletki zawierające kofeinę mają za zadanie wspierać proces spalania tkanki tłuszczowej i przyspieszenia metabolizmu, a więc świetnie sprawdzają się podczas odchudzania. Z koeli odżywki przedtreningowe z kofeiną dodają energii i zwiększają siłę podczas treningu. Do pobudzenia i redukcji uczucia zmęczenia sprawdzają się żele energetyczne, po które sięga się podczas aktywności fizycznej. Takie żele są nieocenione także podczas długotrwałego wysiłku, np. podczas maratonu.

Palarnia kawy – Krakowskapalarniakawy.pl 

Naturalne źródła kofeiny i suplementy dla sportowców
5 (100%) 2 votes