Nowe technologie

Moduły optyczne miniGBIC

Posted: 7 maja, 2020 o 11:00 am   /   by   /   comments (0)

Moduły optyczne miniGBIC to wkładki typ SFP, które są przeznaczone do przesyłania danych podwójnym światłowodem w typie jednomodowym. Długość fali tego modułu wynosi TX 1310nm.

 

Zastępstwo dla GBIC

W porównaniu z klasycznym GBIC, ten rodzaj modułu cechuje znacznie mniejszy rozmiar. Stąd pierwszy człon nazwy – mini. Moduły tego typu są tworzone, aby stanowić wsparcie dla synchronicznej sieci optycznej (SONET), Fibre Channela, Gigabit Ethernetu oraz innych standardów przesyłowych.

Ta nowoczesna technika światłowodowa jest bardzo popularna i wspiera ją większość producentów komponentów przeznaczonych do sieci światłowodowych. Może służyć do przesyłania sygnału na odległość około 20 km (dokładna wartość jest uzależniona od rozmaitych czynników).

 

Zastosowanie modułów optycznych miniGBIC

Moduły tego typu można znaleźć w niewielkich routerach, switchach, kartach sieciowych oraz firewallach. Mogą być przeznaczone do wspierania różnych prędkości (2GB, 4Gb, 8 Gb i inne) w kartach HBA.

Moduł jest uniwersalny i sprawdza się z urządzeniami wielu producentów. Ze względu na niewielkie rozmiary łatwo się dopasowuje, a dodatkowo daje możliwość zapewnienia połączenia z różnymi typami światłowodów.

 

Brak standaryzacji

Moduły optyczne miniGBIC nie są standaryzowane przez żadną instytucję. Wymieniają je standardy SMA. Powstały później w stosunku do modułów GBIC i cechuje je mniejszy rozmiar.

Można w nich zastosować znacznie większą ilość portów, a dodatkowo może być przylutowany do urządzenia-matki. W większości przypadków nie wymaga podpięcia do osobnego gniazda, co jest dużym ułatwieniem.

 

Kompaktowy transceiver: miniGBIC

Moduły optyczne miniGBIC mogą być wykorzystywane w telekomunikacji oraz rozmaitych aplikacjach przeznaczonych do przesyłu danych.

Może być łączony z wieloma typami nadajników oraz odbiorników. Istotne jest, aby połączyć go z odpowiednim rodzajem światłowodu (wielomodowym lub jednomodowym). Tylko w ten sposób można zapewnić optymalne tempo przesyłu danych w ramach określonej sieci.

Moduły optyczne miniGBIC
5 (100%) 1 vote