Nieruchomości

Kupno dużej nieruchomości i jej podzielenie – czy warto?

Social.estate
Posted: 3 czerwca, 2020 o 9:35 am   /   by   /   comments (0)

Rosnąca ilość Polaków decyduje się na inwestowanie w nieruchomości. Wzrastające ceny mieszkań powiązane z dużą stopą zwrotu sprawiają, że inwestowanie w nieruchomości staje się coraz atrakcyjniejsze. Warto podkreślić, że istnieje co najmniej kilka sposobów na ulokowanie kapitału w nieruchomościach. Jednym z nich jest kupowanie dużego lokum i jego podział na mniejsze części. Co warto wiedzieć?

Kupno dużej nieruchomości na podział

Bez cienia wątpliwości tego rodzaju inwestycje można określić jako jeden z rodzajów House Flippingu. W tym wypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której nabywamy jedną dużą nieruchomość, która następnie jest dzielona na kilka mniejszych mieszkań. Z pewnością wynajęcie kilku mniejszych lokali pozwala na osiągnięcie znacznie wyższego zysku, aniżeli oddanie pod wynajem jednego dużego lokalu. Warto również podkreślić, że w takiej sytuacji łatwiej będzie znaleźć chętnych na wynajem lokatorów. Koniec końców szczególnie w dużych miastach, gdzie rośnie zapotrzebowanie na niewielkie mieszkania, dużo łatwiej będzie znaleźć kilku studentów chętnych do wynajęcia niewielkiego studio, aniżeli jednego najemcę skłonnego zapłacić za bardzo dużą nieruchomość.

Podstawowe wady i zalety tego rozwiązania

Z pewnością najważniejszą zaletą tego rodzaju inwestycji w nieruchomości jest duża pula lokali do wyboru. Niestety z drugiej strony należy wziąć pod uwagę różnego rodzaju ograniczenia budowlane, które są rezultatem różnorodnych przepisów architektonicznych. Jakie są inne kwestie, które należy rozważyć przed kupnem? W praktyce oznacza to, że nie ma możliwości dowolnego podziału zakupionej nieruchomości. W ostatecznym rozrachunku podział mieszkania na mniejsze części nie może stanowić jakiegokolwiek zagrożenia dla mieszkańców. Oznacza to konieczność współpracy z osobą lub z przedsiębiorstwem, które zaprojektuje lokum.

O czym należy pamiętać, jeżeli decydujemy się na inwestycję

Warto mieć na uwadze, że inwestycja wymaga od posiadacza kapitału niemałej kreatywności. Należy również pamiętać, że tego rodzaju inwestycje wymusza dodatkową przebudowę, która musi być zgodna z obowiązującymi przepisami budowlanymi. Ponadto każdy lokal musi być w pełni samowystarczalny. Co jeszcze? Oznacza to konieczność wybudowania osobnych wejść, łazienek i aneksów kuchennych. Należy również pokreślić, że inwestycje w nieruchomości, które wymagają przebudowy tak samo, jak w przypadku mieszkań przeznaczonych na House Flipping wymaga od inwestora współpracy z szeregiem osób lub firm.

Zobacz również: Crowdfunding nieruchomości w Social Estate

Kupno dużej nieruchomości i jej podzielenie – czy warto?
5 (100%) 1 vote