Zdrowie

Jak wybrać oponę do wózka inwalidzkiego?

opony do wózków inwalidzkich
Posted: 23 listopada, 2019 o 7:19 am   /   by   /   comments (0)

Zakup wózka inwalidzkiego powinien być rozważny. W zależności od rodzaju wózka będzie on uposażony w inny rodzaj opon. Na co zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z zamontowanych opon?

Zobacz także: https://nieograniczeni.pl/

Opony w wózkach inwalidzkich

Zakup odpowiednich opon można porównać z kupnem opon do samochodu lub roweru. Opony do wózków inwalidzkich posiadają różne rozmiary, odmienną kolorystykę oraz różne rodzaje bieżników.

Ponadto tak samo, jak w przypadku innych opon ich wytrzymałość jest uzależniona nie tylko od materiału wykonania, ale również od sposobu wykorzystywania. Dlatego przed kupnem opony należy uwzględnić takie rzeczy, jak:

– nawierzchnia, po której będziemy się przemieszczać,

– z jaką częstotliwością będziemy korzystać z wózka,

– sposób, w jaki jeździmy,

– napęd wózka inwalidzkiego.

Oznaczenie opon

Podstawową kwestią, jaką powinniśmy dokonać przed zakupem jest sprawdzenie oznaczeń znajdujących się na oponie. Umiejscowione na oponie oznaczenie informuje nas o jej rozmiarze. Najczęściej spotykanym rozmiarem jest 200 × 50.

W części przypadków rozmiar opony może być podany za pomocą formatu ETRTO. Składa się on z dwóch rożnych  liczb oddzielonych od siebie myślnikiem. Pierwsza z liczb odnosi się do szerokości opony, a kolejna określa jej średnicę.

Kolor opony

Niemalże wszystkie opony do wózków inwalidzkich wykonane z w kolorze szarym. Szary kolor opon jest rezultatem chęci zachowania czystości w domu. W przeciwieństwie do opon w kolorze czarnym modele szare nie pozostawiają śladów na podłodze w domu.

Bieżnik

Jedną z kluczowych kwestii w czasie wyboru opony do wózka inwalidzkiego jest zastosowany bieżnik. To, na który rodzaj powinniśmy się zdecydować będzie uzależnione przede wszystkim od typu napędu wózka. W przypadku wózków elektrycznych zaleca się zakładanie opon o bieżniku w kształcie:

– kostki (do wózków elektrycznych),

– profilu V,

– rowków wzdłużnych.

W przypadku opon do wózka inwalidzkiego ręcznego zaleca się bieżnik w kształcie:

– kostki (do wózków ręcznych),

– jodełki.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj opony wybierzemy pamiętajmy, aby decydować się na produkty oferowane przez renomowanych producentów.

Jak wybrać oponę do wózka inwalidzkiego?
Oceń ten post