Nowe technologie

Gdzie stosuje się moduły optyczne SFP?

Posted: 22 grudnia, 2019 o 6:42 pm   /   by   /   comments (0)

Moduł optyczny SFP to stosunkowo proste rozwiązanie, które ma jednak bardzo duże możliwości. Standard SFP pozwala na stworzenie urządzenia nadawczo odbiorczego (tranceivera) o takich samych możliwościach jak powszechnie stosowany moduł GBIC, ale o znacznie mniejszym rozmiarze. Dlatego też moduły takie nazywa się czasami mini-GBIC.

 

Sieci, w których stosuje się moduły optyczne SFP

 

Moduły optyczne SFP to rozwiązanie które jest jednym z dwóch tego typu rozwiązań wykorzystujących standard SFP .Innym jest moduł SFP służący do połączenia płyty głównej danego urządzenia z kablem sieciowym miedzianym. Takie rozwiązanie jednak ma w tym momencie znacznie mniej możliwości, a więc i zastosowań.

Moduły optyczne SFP są zaprojektowane specjalnie w taki sposób, by wspierać sieci internetowe działające na najpopularniejszych standardach przesyłowych, takich jak SONET, Fibre Channel i Gigabit Ethernet. Dlatego właśnie urządzenia te znajdują bardzo szerokie zastosowanie w tworzeniu lokalnych sieci internetowych. Warto również tu wspomnieć, że standard, jakim jest SFP jest obecnie wspierany przez bardzo dużą liczbę dostawców komponentów sieciowych. Nie podlega on jednak jednorodnej standaryzacji, zachowując jednocześnie ogromny potencjał. Niektórzy z gigantów w świecie rozwiązań sieciowych próbują blokować rozwój technologii SFP, wyposażając swoje urządzenia a oprogramowanie uniemożliwiające jej zastosowanie. Jak pokazuje jednak rzeczywistość standard ten ma się coraz lepiej. Współcześnie wykorzystywane są zarówno moduły SFP jednomodowe – dla najbardziej zaawansowanych sieci o ogromnym zasięgi, jak i Moduły SFP wielomodowe – dla sieci lokalnych.

 

Hot Swap i możliwości jakie ono daje

 

Moduły optyczne SFP są urządzeniami typu hot swap (nazywanymi również hot plugging). Dzięki temu moduł może być odłączony od płyty w czasie kiedy działa zasilanie. Daje to ogromne możliwości w zakresie użycia ich w różnego rodzaju serwerach, a zwłaszcza dużych serwerach firmowych. Dzięki temu serwery, a także związane z nimi sieci mogą być swobodnie rozbudowywane o nowe urządzenia, bez konieczności wyłączania ich. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem takiego modułu, konieczne odwiedź sklep.

 

Gdzie stosuje się moduły optyczne SFP?
5 (100%) 1 vote