Finanse
Ethereum – ogólnodostępna kryptowaluta

Ethereum jest ogólnodostępną kryptowalutą, która została stworzona w celu rozwiązania problemu podatności danych osobowych przechowywanych w Internecie. Główną zasadą blokady Ethereum jest decentralizacja informacji przechowywanych w sieci, konkurując z firmami zajmującymi się hurtownią danych w Internecie, w celu ochrony danych w Internecie przed kradzieżą.
Ethereum jest najbardziej znane ze swoich inteligentnych umów, które są zakodowanymi umowami przesyłanymi do sieci Ethereum blockchain. Informacje przechowywane w Ethereum blockchain są nie tylko chronione przed hakerami, ale również zabezpieczone przed manipulacją.
W przeciwieństwie do Bitcoina nie została stworzona, aby zapewnić alternatywę dla pieniędzy, podczas gdy oferta Ethereum w zakresie inteligentnych umów uczyniła z niego preferowane źródło płatności w początkowych ofertach monet. Eter tokeny są tworzone w celu finansowania rozwoju i ekspansji sieci Ethereum. Idea Ethereum została wymyślona przez rosyjsko-kanadyjskiego programistę Vitalika Buterina, a współzałożycielami są Mihai Alisie, Anthony Di Lorio i Charles Hoskinson. Ethereum ukazało się 30 lipca 2015 roku, po tym jak Vitalik Buterin opublikował białą księgę w 2013 roku.
Łączna liczba żetonów eteru wyemitowanych w przedsprzedaży wynosiła 60 mln, z czego 0,2 za monetę sprzedaną w tłumie, a zatem w Genesis wyemitowano 72 mln monet eterycznych. 12 milionów z 60 milionów utworzonych w przedsprzedaży żetonów ETH zostało w większości rozdystrybuowanych wśród wczesnych darczyńców i deweloperów, a pozostałe są w posiadaniu Fundacji Ethereum.
Założyciel Buterin miał posiadać tylko 630.000 żetonów ETH i ma posiadać mniej niż pół procenta wszystkich ETH w obiegu.
Stworzenie każdego indywidualnego tokena Ether pochodzi z górnictwa, które jest nagradzane górnikom w procesie weryfikacji w łańcuchu blokowym.
Sieć blokowa Ethereum wymaga tysięcy użytkowników, zwanych węzłami, obsługujących maszyny wirtualne Ethereum, które są w stanie realizować inteligentne kontrakty. Inteligentne kontrakty opisują oprogramowanie i aplikacje opracowane na platformie Ethereum. Żetony Etera nie tylko działają jako paliwo dla zdecentralizowanych aplikacji lub oprogramowania w sieci Ethereum, ale są również wykorzystywane do pokrycia opłat transakcyjnych wynikających z wszelkich wniosków o zmianę dokonanych dla istniejących aplikacji. Opłaty transakcyjne są obliczane na podstawie tego, ile “gazu” wymaga działanie, co jest równoważne z ilością mocy obliczeniowej i czasu na dokonanie wymaganej zmiany.