Nowe technologie

Drukarnie internetowe

Posted: 28 lutego, 2020 o 3:27 pm   /   by   /   comments (0)

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele konkurujących ze sobą drukarni internetowych. Ich oferta często jest bardzo szeroka, od niewielkich wizytówek do arkuszy wielkoformatowych. Wykorzystują zarówno druk cyfrowy, jak i druk offsetowy. Drukarnie internetowe coraz częściej zastępują te stacjonarne, które aby pozostać konkurencyjne zaczynają powiększać swoją ofertę o realizację zamówień online.

 

Druk cyfrowy charakteryzuje się tym, że materiały, które są przeznaczone do druku, są dostarczane do urządzenia w postaci danych komputerowych. Jakość druku jest nieco mniejsza od druku offsetowego. Stosuje się go przy nakładzie od jednej do kilkuset sztuk dla jednej takiej samej odbitki. Przy większych nakładach stosuje się druk offsetowy, który jest przemysłową odmianą druku płaskiego. Obraz przy tym rodzaju druku jest przenoszony z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe z pomocą cylindra pośredniego, który pokryty jest obciągiem, czyli gumą offsetową. Jest to najczęściej stosowana metoda druku przy dużych nakładach. Druk offsetowy możemy podzielić na arkuszowy i zwojowy, czyli rolowy. Przy druku arkuszowym podłoże drukowe jest w postaci arkuszy, a farby offsetowe o dużej lepkości utrwalane są przez wsiąkanie i polimeryzację. W przypadku farb UV i hybrydowych utrwalane są za pomocą nadfioletu. Przy druku zwojowym podłoże drukowe ma postać zwoju. Używane są farby lejne, czyli o małej lepkości.

 

Zarówno przy druku offsetowym, jak i druku cyfrowym, często stosowany jest wielki format arkuszy. Druk cyfrowy w wielkim formacie można podzielić na: lateksowy, solwentowy, mildsolwentowy, ekosolwentowy, pigmentowy, barwnikowy i druk UV. Druk lateksowy to druk barwnikami na bazie wody na tanich nośnikach bez rozpuszczalników, które obniżają jakość wydruku. Przy druku solwentowym używa się rozpuszczonych barwników, które są odporne na warunki atmosferyczne. Druk mildsolwentowy polega na używaniu farb o obniżonej ilości rozpuszczalników. Druk ekosolwentowy to natomiast druk oparty o m.in. kwas mlekowy. Pigmentowy to druk farbami pigmentowymi, w barwnikowym stosuje się farby rozpuszczalne w wodzie, a druk UV polega na utwardzeniu tuszu promieniami UV.

Drukarnie internetowe
5 (100%) 1 vote