Nowe technologie

Dobrze dobrany filtr to podstawa

Posted: 3 sierpnia, 2021 o 8:32 pm   /   by   /   comments (0)

Filtry używane do samochodów są bardzo ważnymi elementami ich konstrukcji. Ich zadaniem jest jak sama nazwa wskazuje filtracje określonych czynników, zależnych od rodzaju filtru. Dzięki temu samochód może być wewnętrznie czysty i przez to działać sprawnie oraz płynnie. Do najbardziej popularnych rodzajów filtrów samochodowych obecnych na rynku są filtry paliwa, oleju i powietrza.

 

Filtr paliwowy

Ich zadaniem jest filtracja zanieczyszczonego paliwa. Niestety w polskich realiach nie jest ono ,,dubajskich lotów” i w ich składzie istnieje duża ilość niechcianych czynników, które mogłyby zaburzać prawidłową pracę samochodu. Dlatego też niezwykle ważne jest tankowanie na sprawdzonych stacjach i częste wymienianie filtru paliwowego. Jego wymiana jest stosunkowo szybka i prosta przez co z pewnością każdy sobie z nią poradzi.

Ciężko jest stwierdzić co ile dokładnie powinno się dokonać wymiany tego elementu. Jest to związane z różnym czasem eksploatacji pojazdu, co jest cechą wysoce indywidualną. Jednak wymiana nie należy do najdroższych i lepiej zrobić to za szybko, niż za późno. Ogólnie została przyjęta zasada, że taki filtr powinien zostać zmieniony od 30 do 100 tys. Kilometrów.

 

Filtr powietrza

Drugi ważny element po filtrze paliwa. Warto nadmienić, że aby silnik prawidłowo chodził to oprócz dostarczonego paliwa dobrej jakości musi istnieć także dopływ do świeżego powietrza. W dużych metropoliach, w których występują ogromne skupiska ludzi, zwłaszcza zimą gdzie smog wręcz dotyka asfaltu powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Przez to pobór takiego powietrza w sposób bezpośredni mógłby poważnie zaszkodzić silnikowi. Dlatego też zadaniem filtra powietrza jest zebrać wszystkie zanieczyszczenia i pozostawić je na swojej powierzchni przepuszczając tylko to co świeże.

Przyjęło się, że wymiana filtra powinna następować co każdy okres przeglądu swojego samochodu. Dodatkowo czysty filtr obniża zużycie paliwa co może przynieść korzyści finansowe dla wielu użytkowników swoich pojazdów.

 

Filtr oleju

Bardzo ważny element układu filtracyjnego samochodów. Olej, który znajduje się w silniku sprawia, że ruchome elementy mogą poruszać się płynnie i bez zakłóceń. Niestety silnik podczas swojej pracy będzie emitował wiele zanieczyszczeń, które łącząc się z olejem zmniejszają jego jakość poprzez podwyższenie jego lepkości. Bez odpowiedniego filtra olejowego samochód znacznie straci na mocy i będzie zużywał większa ilość paliwa, a w skrajnych przypadkach niedbałości może spowodować nawet zniszczenie napędu.

Dobrze dobrany filtr to podstawa
5 (100%) 1 vote